Mezopotamya düzlüklerinden Zagros zirvelerine kadar binlerce yıldır yankılanıyor... Kart-kurt faşizminin zulmüne rağmen işte burada! Var, yaşıyor, konuşuluyor, konuşulacak...
ANASAYFA > GEOAKTİF HAKKINDA > TÜM ETKİNLİKLERİMİZ > KAYIT & KATILIM > GEOAKTİF SEÇKİ > PEK YAKINDA > İLETİŞİM ENGLISH

Geoaktif'te
ilginizi çekebilecek aşağıdaki etkinlikler de var...Dil ve Kültür Kurslarımız
Ermenice Kursu
Kürtçe Kursu
Lazca Kursu
Zazaca Kursu
Farsça Kursu
Yunanca Kursu
Osmanlıca kursu
Dans Kurslarımız
Türkiye Dansları
Yunanistan Dansları
Roman Dansları
Tango
Latin Dansları
Anadolu Etnik Dansları
Balkan Etnik Dansları
Enternasyonal Etnik Danslar
Diğer Kültür Sanat Kursları
Doğaçlama Tiyatro Kursu
Buzuki Kursu
Santur Kursu
Dilbilim Atölyeleri
 
 

Kürtçe Dil ve Kültür Kurs - Başlangıç Sınıfı

Kurs Hakkında Temel Bilgiler

Kürtçe Dil ve Kültür Kursumuz haftada bir defa, üç saat süreyle yapılacak. İlk bir iki haftada alfabe, fonoloji ve genel imla çalışmaları üzerinde yoğunlaştıktan sonra, normal ders döngümüze gireceğiz. Kurs boyunca, halihazırda kullanılmakta olan bir müfredat esas alınmakla beraber, sık sık çeşitli yan materyaller de kullanılacaktır.

Kursumuzda genel olarak öğrencinin, okuma, yazma, konuşma, dinleme ve anlama gibi alanlarda belli bir yetkinliğe ulaşması hedeflenmektedir. Bu klasik yöntemlerin yanı sıra, telaffuz, diksiyon, deyimler, özgün terimler, şarkı sözü çözümlemeleri gibi güncel dil öğeleri de belli bir düzen içerisinde öğrenciye kazandırılmaktadır. Ayrıca derslerde vesile oluştukça Kürtler üzerine sosyo-kültürel bir inceleme de yapıyoruz; bu inceleme, tarih, kültür, din, sosyal yapı, edebiyat, sanat ve Kürt dünyasının güncel gündemlerinden oluşan bir seçkiyi içermektedir. Derslerimizi genellikle geniş bir yazınsal, görsel ve işitsel materyal çeşitliliğiyle destekliyoruz.

Toplamda dokuz ay süren bu kursun sonunda öğrencinin hangi seviyeye ulaşabileceğini kesin olarak belirtmek mümkün olmamakla beraber, ortalama bir performansla öğrenci dilin belli başlı gramatik yapısını önemli ölçüde öğrenmiş olacak, günlük-sosyal dilde kendisini ifade edebilecek, günlük gazeteleri okuyup bunların önemli bir kısmını anlayabilecek, Kürt dünyası hakkında ciddi bir bilgi birikimine sahip olabilecektir. Öğrencinin gelişiminde kendi kişisel performansı önemli ölçüde belirleyici olacaktır. Haftada bir defa ve üç saat olan eğitim süresine ek olarak, öğrencinin de kendi başına en az üç saat çalışması, önerilen çalışma yöntemlerini eksiksiz uygulaması ve ders materyali dışında bireysel okumalarla kendisini beslemesi, hızlı ve nitelikli bir gelişim sağlayacaktır.

Her halukarda, bunun dile giriş niteliğinde bir kurs olduğunu, dili rahat ve refleksif bir şekilde konuşabilmek için önümüze daha uzun bir süre koymamız gerektiğini unutmamalıyız.
 

Teknik Bilgiler
Başlangıç Tarihi 6 Mart 2014
Gün ve Saat Her Perşembe 19.00-22.00
Ders Süresi Haftada 1 defa, 3 Saat
Kurs Süresi 4 ay, 16 ders, 48 saat
Aylık Ücret 170 TL

Lütfen Dikkat!

Kürtçe temel eğitim programımız toplamda 9 ay / 36 ders / 108 saat uzunluğunda. Bu sınıfımız yaza denk geleceği için, Haziran sonunda yaz tatiline girilecek ve Eylül ayı ortalarından itibaren kaldığı yerden devam edecektir.

 

Ders Materyalleri: Derslerde kullanılacak ders kitabı, yardımcı dilbilgisi kitapları ve sözlükler gibi materyallerin makul fiyata piyasadan temin edilmesi işini öğrenciyle birlikte koordine edeceğiz. Ayrıca hocalarımız zaman zaman destekleyici materyaller vereceklerdir.

Mekan Kapasite ve Özellikleri: Derslere en fazla 15 kişi katılabiliyor. U harfi düzeninde oturuluyor, iklim koşullarına göre sınıf ısıtılıp soğutuluyor, molalarda çay ve su içilebiliyor.

Kursa Katılım: Kursumuza katılmak isteyenler önce bize bir mail atarak sınıfın müsaitlik durumunu kontrol etmeli, sınıf müsaitse, ilk ayın ücretini İletişim sayfasında belirtilen banka hesabına yatırmalıdır. Bu işlemin ardından, bir teyit mesajı yollayarak kaydı onaylıyoruz.Kürtçe

Orta Doğu’da Arapça, Türkçe ve Farsça’dan sonra en çok konuşulan dördüncü dil olan Kürtçe, oldukça eski zamanlardan beri Mezopotamya ve Ön Asya bölgelerinde konuşulan dillerden biridir. Linguistik bakımdan Hint-Avrupa dil grubunun İrani diller dalına mensup olan Kürtçe, günümüzde Türkiye, Suriye, Irak, İran, Ermenistan ve bazı Orta Asya ülkelerinde yaşamakta olan yaklaşık 35 milyonluk Kürt nüfus tarafından konuşulmaktadır. Tarihte birkaç farklı alfabeyle yazılmış olan Kürtçe, günümüzde ağırlıklı olarak Latin ve Arap alfabeleriyle yazılmaktadır. Kürtçe’nin lehçeleriyle ilgili tartışmalar günümüzde de devam ederken, özellikle görsel-işitsel literatürde ve Kürt medyasında Kurmanci ve Sorani lehçeleri belirgin biçimde öne çıkmıştır. Kürt nüfusunun en büyük parçası (yaklaşık 15 milyon) Türkiye’de yaşamakta ve Kurmanci lehçesini konuşmaktadır. Cumhuriyet’in kurulmasıyla birlikte yasaklanan, varlığı inkar edilen Kürtçe üzerindeki baskılar ancak 2000’lı yıllardan itibaren bir nebze hafiflemeye başlamıştır.
 

Copyright © 2010 Geoaktif Tüm Hakları saklıdır.
Anasayfa l Geoaktif Hakkında l Tüm Etkinliklerimiz l Kayıt & Katılım l Geoaktif Seçki l Pek Yakında l İletişim l English

Real Time Web Analytics