Yeşil vadilere yayılmış tek tük evlerde, uzun ve karlı kış gecelerine nakşedilen masalların dili... Akıl edip de iki kelime öğrenmediğimiz Laz kardeşlerimizin dili... Lazuri Nena...
ANASAYFA > GEOAKTİF HAKKINDA > TÜM ETKİNLİKLERİMİZ > KAYIT & KATILIM > GEOAKTİF SEÇKİ > PEK YAKINDA > İLETİŞİM ENGLISH

Geoaktif'te
ilginizi çekebilecek aşağıdaki etkinlikler de var...Dil ve Kültür Kurslarımız
Ermenice Kursu
Kürtçe Kursu
Lazca Kursu
Zazaca Kursu
Farsça Kursu
Yunanca Kursu
Osmanlıca kursu
Dans Kurslarımız
Türkiye Dansları
Yunanistan Dansları
Roman Dansları
Tango
Latin Dansları
Anadolu Etnik Dansları
Balkan Etnik Dansları
Enternasyonal Etnik Danslar
Diğer Kültür Sanat Kursları
Doğaçlama Tiyatro Kursu
Buzuki Kursu
Santur Kursu
Dilbilim Atölyeleri
 
 

Lazca Dil ve Kültür Kursu

Kurs Hakkında Temel Bilgiler

Lazca Dil ve Kültür Kursumuz haftada bir defa, üç saat süreyle yapılacak. İlk bir iki haftada alfabe, fonoloji ve genel imla çalışmaları üzerinde yoğunlaştıktan sonra, normal ders döngümüze gireceğiz. Kurs boyunca, halihazırda kullanılmakta olan bir müfredat esas alınmakla beraber, sık sık çeşitli yan materyaller de kullanılacaktır.

Kursumuzda genel olarak öğrencinin, okuma, yazma, konuşma, dinleme ve anlama gibi alanlarda belli bir yetkinliğe ulaşması hedeflenmektedir. Bu klasik yöntemlerin yanı sıra, telaffuz, diksiyon, deyimler, özgün terimler, şarkı sözü çözümlemeleri gibi güncel dil öğeleri de belli bir düzen içerisinde öğrenciye kazandırılmaktadır. Ayrıca derslerde vesile oluştukça Lazlar üzerine sosyo-kültürel bir inceleme de yapıyoruz; bu inceleme, tarih, kültür, din, sosyal yapı, edebiyat, sanat ve Laz dünyasının güncel gündemlerinden oluşan bir seçkiyi içermektedir. Derslerimizi genellikle geniş bir yazınsal, görsel ve işitsel materyal çeşitliliğiyle destekliyoruz.

Toplamda dokuz ay süren bu kursun sonunda öğrencinin hangi seviyeye ulaşabileceğini kesin olarak belirtmek mümkün olmamakla beraber, ortalama bir performansla öğrenci dilin belli başlı gramatik yapısını önemli ölçüde öğrenmiş olacak, günlük-sosyal dilde kendisini ifade edebilecek, günlük gazeteleri okuyup bunların önemli bir kısmını anlayabilecek, Laz dünyası hakkında ciddi bir bilgi birikimine sahip olabilecektir. Öğrencinin gelişiminde kendi kişisel performansı önemli ölçüde belirleyici olacaktır. Haftada bir defa ve üç saat olan eğitim süresine ek olarak, öğrencinin de kendi başına en az üç saat çalışması, önerilen çalışma yöntemlerini eksiksiz uygulaması ve ders materyali dışında bireysel okumalarla kendisini beslemesi, hızlı ve nitelikli bir gelişim sağlayacaktır.

Her halukarda, bunun dile giriş niteliğinde bir kurs olduğunu, dili rahat ve refleksif bir şekilde konuşabilmek için önümüze daha uzun bir süre koymamız gerektiğini unutmamalıyız.
 

Teknik Bilgiler
Başlangıç Tarihi
Yeni bir sınıf açmak için başvurular bekleniyor.
Gün ve Saat
Ders Süresi
Haftada 1 defa, 3 saat
Toplam Kurs Süresi
9 ay, 36 ders, 108 saat
Aylık Ücret 170 TL (4 hafta = 4 ders)

Ders Materyalleri: Derslerde kullanılacak ders kitabı, yardımcı dilbilgisi kitapları ve sözlükler gibi materyallerin makul fiyata piyasadan temin edilmesi işini öğrenciyle birlikte koordine edeceğiz. Ayrıca hocalarımız zaman zaman destekleyici materyaller vereceklerdir.

Mekan Kapasite ve Özellikleri: Derslere en fazla 12 kişi katılabiliyor. U harfi düzeninde oturuluyor, iklim koşullarına göre sınıf ısıtılıp soğutuluyor, molalarda çay ve su içilebiliyor.

Kursa Katılım: Kursumuza katılmak isteyenler önce bize bir mail atarak sınıfın müsaitlik durumunu kontrol etmeli, sınıf müsaitse, ilk ayın ücretini İletişim sayfasında belirtilen banka hesabına yatırmalıdır. Bu işlemin ardından, bir teyit mesajı yollayarak kaydı onaylıyoruz.
Lazca
Doğu Karadeniz’de, Rize’nin Pazar ilçesinden Gürcistan sınırına dek olan bölge temel olmak üzere, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yaşayan ve nüfusu yaklaşık 1,5 milyon civarında tahmin edilen Laz halkının dilidir. Lazların eski zamanlardan beri yerleşik oldukları Hopa, Borçka, Arhavi, Ardeşen, Fındıklı ve Pazar gibi Doğu Karadeniz ilçeleri, Osmanlı zorunlu göçleri nedeniyle yerleştikleri Akçakoca, Sapanca, Yalova, Karamürsel, Gölcük, Düzce, İzmit ve Bursa kent merkezleri ve köyleri, Gürcistan’ın Batum kentinin bazı köyleri, yine Sovyetler Birliği’nin sürgün politikaları sonucu yerleştikleri Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Estonya gibi ülkeler, hep birlikte Lazcanın yayıldığı coğrafyayı oluşturmaktadır. Linguistik açıdan Güney Kafkas dil ailesine mensup olan Lazca, köklü bir sözlü anlatım geleneğine sahipken, ilk Lazca yazım denemeleri ancak 19.yy dolaylarında başlayabilmiştir. Lazların yaşadıkları ülkelere bağlı olarak Kiril ve Gürcü alfabesi de kullanılmakla birlikte, 1980’li yıllarda Almanya’da yaşayan Lazlar tarafından Latin alfabesinden uyarlanan 35 harflik alfabe, Avrupa ve Türkiye kaynaklı Lazca literatürün temel alfabesi olarak standartlaşmıştır. Lazca dil-kültür çalışmaları 1990’lı yıllardan itibaren yoğunlaşırken, genç nüfus tarafından konuşulmadığı için ciddi bir yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.
 

Copyright © 2010 Geoaktif Tüm Hakları saklıdır.
Anasayfa l Geoaktif Hakkında l Tüm Etkinliklerimiz l Kayıt & Katılım l Geoaktif Seçki l Pek Yakında l İletişim l English

Diğer Sitelerimiz:
Yeni Çıkan Kitaplar l Zazaki Kozmos l
Real Time Web Analytics