Batı uygarlığının, filozoflar diyarının kadim dili... Çağlar ötesinden kalan nadide bir armağandır... Kavafis'in, Ritsos'un dizelerini Theodorakis'in notalarıyla kalbimize işleyen dildir...
ANASAYFA > GEOAKTİF HAKKINDA > TÜM ETKİNLİKLERİMİZ > KAYIT & KATILIM > GEOAKTİF SEÇKİ > PEK YAKINDA > İLETİŞİM ENGLISH

Geoaktif'te
ilginizi çekebilecek aşağıdaki etkinlikler de var...Dil ve Kültür Kurslarımız
Ermenice Kursu
Kürtçe Kursu
Lazca Kursu
Zazaca Kursu
Farsça Kursu
Yunanca Kursu
Osmanlıca kursu
Dans Kurslarımız
Türkiye Dansları
Yunanistan Dansları
Roman Dansları
Tango
Latin Dansları
Anadolu Etnik Dansları
Balkan Etnik Dansları
Enternasyonal Etnik Danslar
Diğer Kültür Sanat Kursları
Doğaçlama Tiyatro Kursu
Buzuki Kursu
Santur Kursu
Dilbilim Atölyeleri
 
 

Yunanca Dil ve Kültür Kursu - Başlangıç Sınıfı

Kurs Hakkında Temel Bilgiler


Yunanca Dil ve Kültür Kursumuz haftada bir defa, üç saat süreyle yapılacak. İlk bir iki haftada alfabe, fonoloji ve genel imla çalışmaları üzerinde yoğunlaştıktan sonra, normal ders döngümüze gireceğiz. Kurs boyunca, halihazırda kullanılmakta olan bir müfredat esas alınmakla beraber, sık sık çeşitli yan materyaller de kullanılacaktır.

Kursumuzda genel olarak öğrencinin, okuma, yazma, konuşma, dinleme ve anlama gibi alanlarda belli bir yetkinliğe ulaşması hedeflenmektedir. Bu klasik yöntemlerin yanı sıra, telaffuz, diksiyon, deyimler, özgün terimler, şarkı sözü çözümlemeleri gibi güncel dil öğeleri de belli bir düzen içerisinde öğrenciye kazandırılmaktadır. Ayrıca derslerde vesile oluştukça Yunanlılar üzerine sosyo-kültürel bir inceleme de yapıyoruz; bu inceleme, tarih, kültür, din, sosyal yapı, edebiyat, sanat ve Yunan dünyasının güncel gündemlerinden oluşan bir seçkiyi içermektedir. Derslerimizi genellikle geniş bir yazınsal, görsel ve işitsel materyal çeşitliliğiyle destekliyoruz.

Toplamda dokuz ay süren bu kursun sonunda öğrencinin hangi seviyeye ulaşabileceğini kesin olarak belirtmek mümkün olmamakla beraber, ortalama bir performansla öğrenci dilin belli başlı gramatik yapısını önemli ölçüde öğrenmiş olacak, günlük-sosyal dilde kendisini ifade edebilecek, günlük gazeteleri okuyup bunların önemli bir kısmını anlayabilecek, Yunan dünyası hakkında ciddi bir bilgi birikimine sahip olabilecektir. Öğrencinin gelişiminde kendi kişisel performansı önemli ölçüde belirleyici olacaktır. Haftada bir defa ve üç saat olan eğitim süresine ek olarak, öğrencinin de kendi başına en az üç saat çalışması, önerilen çalışma yöntemlerini eksiksiz uygulaması ve ders materyali dışında bireysel okumalarla kendisini beslemesi, hızlı ve nitelikli bir gelişim sağlayacaktır.

Her halukarda, bunun dile giriş niteliğinde bir kurs olduğunu, dili rahat ve refleksif bir şekilde konuşabilmek için önümüze daha uzun bir süre koymamız gerektiğini unutmamalıyız.
 

Teknik Bilgiler
Başlangıç Tarihi
25 Eylül 2013
Gün ve Saat
Çarşamba 19.00-22.00
Ders Süresi
Haftada 1 defa, 3 saat
Toplam Kurs Süresi
9 ay, 36 ders, 108 saat
Aylık Ücret 170 TL (4 hafta = 4 ders)

Ders Materyalleri: Derslerde kullanılacak ders kitabı, yardımcı dilbilgisi kitapları ve sözlükler gibi materyallerin makul fiyata piyasadan temin edilmesi işini öğrenciyle birlikte koordine edeceğiz. Ayrıca hocalarımız zaman zaman destekleyici materyaller vereceklerdir.

Mekan Kapasite ve Özellikleri: Derslere en fazla 12 kişi katılabiliyor. U harfi düzeninde oturuluyor, iklim koşullarına göre sınıf ısıtılıp soğutuluyor, molalarda çay ve su içilebiliyor.

Kursa Katılım: Kursumuza katılmak isteyenler önce bize bir mail atarak sınıfın müsaitlik durumunu kontrol etmeli, sınıf müsaitse, ilk ayın ücretini İletişim sayfasında belirtilen banka hesabına yatırmalıdır. Bu işlemin ardından, bir teyit mesajı yollayarak kaydı onaylıyoruz.
Yunanca

Batı uygarlığının temeli olan Yunanca yaklaşık 4000 yıllık bir tarihe dayanmaktadır. Hint-Avrupa dil grubu içinde kendi başına bir dal oluşturan Yunanca, neredeyse 3500 yıldır yazılı literatüre kaynaklık eden Yunan alfabesiyle yazılmaktadır. Kökenini Fenike alfabesinden alan Yunan alfabesi de, Latin ve Kiril alfabelerinin ortaya çıkmalarına kaynaklık etmiştir. Yunanca, Antik Yunan edebiyatının, felsefesinin dili olmasının yanı sıra, Hıristiyanlığın ve daha geniş anlamda Batı uygarlığının beşiği olmuş, daha sonra ise Bizans İmparatorluğunun resmi dili olmuştur. Yunanca Batı dillerini derinden etkilemiştir; halihazırda İngilizcede 50 bin Yunanca kökenli sözcük olduğu hesaplanmaktadır. Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin resmi dili olan Yunanca, günümüzde ABD, Avustralya, Kanada ve çeşitli Avrupa ülkelerine yayılmış Yunan diasporası da dahil olmak üzere, yaklaşık 25 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Anadolu coğrafyasında bir zamanlar Karadeniz kıyıları, Kapadokya, Ege, İstanbul, Marmara ve Trakya bölgelerinde, sayısı yüz binlerle ifade edilen bir nüfus tarafından konuşulan Yunanca, günümüzde yalnızca İstanbul, Gökçeada ve Bozcaada’da yaşayan 2500 Rum vatandaşımız tarafından konuşulmaktadır.
 

Copyright © 2010 Geoaktif Tüm Hakları saklıdır.
Anasayfa l Geoaktif Hakkında l Tüm Etkinliklerimiz l Kayıt & Katılım l Geoaktif Seçki l Pek Yakında l İletişim l English

Diğer Sitelerimiz:
Yeni Çıkan Kitaplar l Zazaki Kozmos l
Real Time Web Analytics